Visiting Artists and Speakers

Students studying in our college have the opportunity to work with and learn from many leaders in their field of study.  Visiting artists and speakers work with students in the classroom, in the studio, and during master classes. Many of them also hold public lectures and performances, during which members of the community also benefit from our esteemed campus visitors.

Department of Art & Design

Amos Kennedy, Jr.
Adam Holtzinger
Amanda Campbell
Andrée Valley

Brittany Kalscheur
Buzz Spector
Carrolyn Monastra
Catherine Chauvin
Corning Museum of Glass
Roadshow Artists

Donald Young
Dr. Eugene Wang
Eddie Dominguez
Eric Madsen
Eric Rohmann
Ericka Walker
Fahimeh Vahdat
Francois LeLong
Fritz Schroder
Gary Baseman
Guerrilla Girls
Harold Boyd
Ina Kaur
Jill McKeown
Joey Lynch
Johann Feilacher
Jon Chapman
Kayla Bill
Keith Wilson
Kelly Lutz
Marcia Pastorius
Mark Ritchie
Martha Glowacki
Matt Eskuche
Michael Barnes
Nick Cave
Patrick Dougherty
Petrula Vrontilis
Planet Propaganda
Rhea Edge
Richard Finch
Robin Cass
Robynne Raye of Modern Dog
Someoddpilot
Steph Roberts
Steve Feren
Studio Dunbar
Sylvia Schuster
Tanner Stofferahn
Thomas Radeloff
Tim Curtis
Tom Uttech
Truman Lowe
Urs-P. Twellmann
Walter Hamady
Xu Bing

Division of Communication

Dr. Jason McGrath
Francesco Taboada
Glen Nowak
Jean-Michel Cousteau
Jim Fleming
Kelly McEvers
Ken Burns

Department of Music

Ancia Saxophone Quartet
Baljinder Sekhon
Bernhard Scully
Bob Becker
Bobby McFerrin
Bud Beyer
Count Basie Orchestra
Craig Jessop
Craig Kirchoff
Cullen Sutherland
Dan Janik
Danny McCaslin
Donny McCaslin Quartet
Fry Street Quartet
Göteborg Brass Band
Gro Sandvik
Jazz at Lincoln Center Orchestra
Jill Felber
John Daniel
K.S. Vaishali
Katherine Goeldner and the Prarie Song Project
Lin Foulk
Mara Beckman
Matt Wilson
Michael Udow
Nathaniel Bartlett
Peter Zlotnick
Philip Glass
Qi Shu Fang Peking Opera Company
Sara David Suechner
Scotty Barnhart
Sotto Voce Tuba Quartet
Steffon Harris
Susie LaBlan
Tarredon Gully
Ted Nash
Tresillo         
William Barnewitz
Wynton Marsalis
Yo-Yo Ma & the Silk Road Ensemble

Department of Theatre & Dance

Aaron Felske
Acia Gray
Andrea Burns
Andrew Cao
Arthur Kopit
Arturo Fernandez
Aszure Barton & Artists
Benjamin Wardell
Bette Stephens
Billy Siegenfeld
Brandi Coleman
Claudio Muñoz
Colin Mochrie
& Brad Sherwood
Dave Clemmons
Eddy Ocampo
Erin Carlisle-Norton
Giordano Jazz Dance Chicago
Houston Ballet II
Hubbard Street 2
Jason Robert Brown
Jennifer Rudin
Jump Rhythm Jazz Project
Katy Orthwein
Kristen Hollingsworth
Lily Cai Dance Company
Luc Vanier
Luke Miller
Luna Negra Dance
Lynn Schwabg
Mari Fujibayashi
Mark Simon
Martin Ortiz (Giordano Dance Chicago)
Melinda Myers
Melissa Hart
Michelle Pawk
Olivia Rosencrantz
Patrick Strong
Patti LuPone & Mandy Patinkin
Rena Shagan Associates
River North Dance Company
Susan Marshall & Company
Tappage
Whitney Montcrief

Aber Suzuki Center

Christian Howes, improvisation class Daniel Myer, composer Dr. Shinichi Suzuki
Eiko Suzuki Kataoka & Masayochi Kataoka, violinists
Frye Street Quartet
Lorre Trytten, violin
Lydian Trio, Almita Vamos, Violin, Roland Vamos, Viola, Tanya Carey, cello
Peter Thomas, cellist
Seizo Azuma, Pianist
Toshio Takahashi
Wendy Warner, cellist
William Preucil, Jr
Yo-Yo Ma & the Silk Road Ensemble
Yukari Otani and Nagisa Shimizu, pianists