Past Winners

Aldo Leopold Award

2012 - Betsy Parker
2006 - Jennie Lane - KEEP Program 
2004 - Clayton Russell - Northland College
2002 - Pat Marinac - Appleton Area School District
1999 - DuWayne Hearning
1998 - Al Stenstrup
1997 - Meta Reigel
1996 - Dan Sivek
1995 - Joe Passineau
1994 - Ruth Bauer
1993 - Dolly Ledin & Carrie Morgan
1992 - Judy Klippel & David Stokes
1991 - Randy Champeau & Erica and Mark Peterson
1990 - Martha Kronholm
1989 - Suzanne Wade & Hugh Curtis
1988 - Dean Sauers
1987 - Mike Gross
1986 - John Pager & Bob Warpinski
1985 - Dennis Yockers
1981 - Ann (Mielke) Wheeler-Bartol & Rick Wilke
1979 - Dave Engelson & Richard Presnell
 
Educator of the Year Awards
 
Formal Educators (started in 2007)
2012 - Gary Bergstrom - Bloomer School District
2010 - Gary Running - UW-Eau Claire
2009 - Steve Ewers & Phil Johnson - Tomah Middle School
2008 - Pat Arndt - Berlin Area School District
2007 - Heidi Andre - Beloit School District
 
K-8 Educator (given through 2006)
2006 - Lisa Randerson - Neighborhood House of Milwaukee
2004 - Brian Latus - Wauwautosa School District
2002 - Kay Jones
2001 - Kathleen Adee & Vicky Pelletter
1999 - Jane Wernecke
1998 - Deb Klaeser
1997 - Carol Reithel
1996 - Delores Larson
1995 - Marv Nevala
1994 - Jean Blum
1992 - Rhonda Narus
1990 - Scott Lee
 
6-12 Educator (given through 2006)
2006 - Wisconsin River Academy Faculty - Stevens Point
2005 - Victoria Rydberg - River Crossing Charter School
2004 - Thomas L. Eddy - Green Lake School District
2003 - Ryan Christianson
2002 - Phil Knier
2001 - Jeanine Staab
2000 - Larry Mancl
1999 - Gerald Friday
1998 - Edward Grunden
1997 - Sandra Roggow
1996 - Jim Stephenson
1995 - Margie Winter
1994 - Verdun Cecil
1993 - Vern Laufenberg
1992 - Lisa Albrecht
1990 - Pat Marinac, Sanders
 
Non-Formal Educators
2012 - Cindy Damrow - DC Everest School Forest
2011 - Eli Gottfried
2010 - Mary Pardee - UW-Extension Barron County
2009 - Beverly Bryant - Wehr Nature Center
2008 - Sunshine Buchholz - Wisconsin Center for
Environmental Education
2006 - Karen Kerans - Wehr Nature Center
2005 - Susan Winans - Urban Ecology Center, Milwaukee
2004 - Barb Thompson - West Salem School District
2003 - Kathe Crowley-Conn - Aldo Leopold Nature Center
2002 - Geoffrey Bishop - Nature's Classroom
2000 - Rodney Rohde
1999 - David Schiotz
1998 - David Stokes
1997 - Mary Holleback
1996 - Beth Mittermeier
1995 - Al Stenstrup
1994 - Sue Benson
1993 - Brock Woods & Bette Salamun
 
Administrators
2012 - Dirk Hunter - Summit Environmental Elementary School
2011 - Paul Nistler
2008 - Jerry Runice - Berlin Area School District
2006 - Bradley Blaeser - Neighborhood House of Milwaukee
2004 - Jim McGrath - Oshkosh
2003 - Dyann Miller - Portage
2002 - Sally Ellingboe - Stevens Point
2001 - Glen Jenkins - La Crosse
1998 - Clyde Sukanen
1996 - Dr. Gerald Mullins
1995 - Merle Frommelt - Prairie du Chien
1994 - David Hash - Appleton
1993 - Gary Loertscher - Belleville & Jack Finger - Waukesha
1992 - Dr. George Longo - Sheboygan
1991 - Dr. Claude Deck - Onalaska
DSC_0388.JPG

‚ÄčDavid Engleson WAEE Award

2012 - Tian Nelson - Wisconsin Board of Commissioners of Public Lands
2011 - Janet Brandt - Wisconsin Environmental Education Foundation
2010 - Nick Hylla - Midwest Renewable Energy Association
2009 - Genevieve Fannucchi - Wisconsin Department of Natural Resources
2008 - Plum Creek Timber Company
2007 - Phyllis Peri - Wisconsin Center for Environmental Education
2006 - John Heusinkveld - Treehaven Education and Conference Center
2005 - Krista James - UW Stout, Biology Department
2004 - Sterling Strathe - LEAF Program
2002 - Jack Finger
2000 - Dave Engleson
1999 - WCEE
1998 - Andy Larsen
1997 - Lorrie Otto & Sigurd Olson Environmental Institute
1996 - Greater Milwaukee Boys & Girls Clubs & Wausau School Forest
1995 - Central Wisconsin Environmental Station
1994 - Trees for Tomorrow Natural Resource Education Center
1993 - Topf Wells and the Wisconsin Conservation Corps
1992 - Jack Abramson of Outdoor Wisconsin (Public TV)
1991 - Earthwatch Radio
1990 - State Representative Stan Gruszynski
1988 - Billy B. Brennen, musician
1987 - Bud Busadney, Wisconsin Department of Natural Resources and Project Wild
1986 - CEI
1985 - Duane Toomsen & Senator David Helbach
1983 - Bert Grover, United States Forest Service
1982 - American Forest Institute
1977 - Robert Ellarson
 
Earthguard Award
 
2012 - Conserve School
2011 - HOPE Science Club, Ben Franklin Jr. High
2009 - Justin Bloesch, Monona Grove School District
2006 - Environmental Projects of Sauk County (YEPS)
2004 - Tri-County Environmental Counselors, Plainfield
2003 - River Crossing Environmental School, Portage
2001 - Ceresco Prairie Conservancy, Ripon College
2000 - Marquette High School Science Club
1999 - Gaylord Nelson Educational Center & Prairie Project Group
1997-98 - Fox Prairie Earth Partnership Grp. & Bangor HS Nat. Honor Soc. & UWSP Env. Council
1995-96 - J.C. McKenna Middle School, Evansville & Rosholt School District
1994-95 - Hawley Environmental Sch. & Ashland Middle Sch. & Green Bay Area Public Sch. District
1993-94 - Meadowbrook, Waukesha & New Hope Children's Theatre, St. Point & Merrill SH Env. Club
1992-93 - Trempelau Elementary School & Ready Milwaukee Club & Lombardi School, Green Bay
1990-91 - Hawley EE Sch., Mlwke. & Gibraltar Area Sch., Fish Creek & Lucky Hills 4-H Clb, Medford
1989-90 Nelson Dewey Elementary, Superior & Mercer School Environmental Club and 4-H
1988-89 - Robbins & Longfellow Elementary, Eau Claire & Roosevelt H.S. of the Arts, Milwaukee
1986-87 - Waterford Union High School
1984-85 - Little Red School, Eau Claire & Belleville Junior High School
1978-79 - New Lisbon Elem. Sch. & Langlade Sch., Green Bay & Green Bay Avenue Sch., Mlwke.
1977-78 - 81st Street School Ecology Club & Galesville Elem. School & Saukville Elem. School
 
Student of the Year Award 

2011 - Tara Von Dollen
 
2009 - Molly McKay - UWSP
2008 - Emily Hill - UWSP
2004 - Kate Hofmann - UWSP
2003 - Lara Carlson
2002 - Kenneth Skrepenski & Anthony James Morro
2000 - John Haley & Jennifer Cain
1998 - Matt Toaves
1997 - Kary Schumpert & Cathy Walters
1995 - Jeanine Staab & Brian Perry
 
School Forest Awards
List of Award Winners (opens new web site)